Ovoce kandované (zavařené v cukru)


    1 kg ovoce (jeřabinky, kyselé višně, meruňky, mirabelky, kdoule, jablka, pomeranče, ořechy, mandle), ½ l vody, 60 dkg cukru.

    Na kandování použijeme nejen čerstvých plodů, ale i plodů zavařených (kompoty). Ovoce vypeckujeme, větší peckovice ještě půlíme, kdoule a jablka loupeme a nakrájíme na úhledné kousky.
    Připravíme si cukrový roztok. Syrové ovoce v něm povaříme, ne však docela doměkka, aby udrželo tvar. V tomto roztoku je ponecháme po odstavení z plotny asi 24 hodiny proslazovat. Pak ovoce vyjmeme a necháme na sítě odkapat. Roztok, který zřidl ovocnou šťávou, povaříme, a když houstne, přidáme znovu ovoce a necháme opět 24 hodiny proslazovat. Toto opakujeme ještě několikrát, až cukerný roztok je hustý a dobře vnikl do ovoce a obalil je. Ovoce má cukerný povlak. P5i každém povaření přidáváme vždy trochu nového cukru do roztoku, takže celkem na 1 kg ovoce spotřebujeme asi 1,30 kg cukru. V posledním úplně hustém roztoku ponecháme ovoce proslazovat po dobu 4 – 6 dní. Naposled roztok ještě nahřejeme, ovoce vyjmeme a dáme na síto a na vzduchu, na chladném místě schnout. Je-li vlhké, deštivé počasí a ovoce by špatně schlo, je lépe je sušit po topení v teplé troubě, v niž však nesmí teplota přesáhnout 50 °C. Sušené plody vyválíme v prosátém moučkovém cukru a uložíme do krabic, do sucha. Jeřabinek a sušených višní používáme místo rozinek do nádivek, salátů a moučníků. Kandované ovoce se hodí do biskupských chlebíčků a různých sladkých moučníků a pohárů s krémem. Ale i samo je dobrým zákuskem zahánějícím hlad na turistických a sportovních výletech, protože obsahuje cukr, který rychle odstraňuje pocit hladu.
    Podobným způsobem kandujeme i pomerančovou a citronovou kůru. Kůru uvaříme nejprve ve vodě skoro doměkka a odcezenou kůru nakrájíme na kousky a postupně svařujeme v cukerném roztoku, až kůra zesklovatí a cukerný sirup se táhne. Kůra je znamenitou přísadou do všech nádivek, ale i do perníků, biskupského chlebíčku apod. Citrusové plody musíme ovšem předem dobře omýt v teplé vodě, abychom je zbavili event. konzervačních prostředků, kterými byly postříkány. Zbylého cukrového sirupu užíváme k slazení čajů a limonád.