Rozinky


   Hrozinky nebo rozinky jsou sušené bobule sladké vinné révy. Hrozny se suší přímo na keřích, přičemž se jim naříznou stopky, jinde je očesají a suší rozvěšené nebo se suší rozložené na zemi. Zvláštní postup je namočit hrozny po sklizni krátce do roztoku potaše s přídavkem olivového oleje, a teprve pak se suší 8 – 10 dní na slunci. Po usušení se zbaví stopek, vytřídí se vadné bobule a jakostní zboží se zabalí. Čím jsou rozinky světlejší a větší, tím jsou jakostnější. Někteří výrobci je proto síří, aby dosáhli co nejlepší barvy. Obsah kysličníku siřičitého je však u nás při dovozu přísně kontrolován a nesmí překročit stanovenou mez nezávadnosti. Sklizeň hroznů na rozinky začíná v srpnu a dodávky z nové sklizně začínají v září.
   Je několik druhů rozinek:

   Korintky jsou malé plody tmavomodrých hroznů, bez peciček, jsou hnědočervené až hnědočerné, svraskalé, slabě lesklé, často se zbytky stopeček; slepují se. Hodí se do těsta. Dovážejí se z Řecka.

   Sultánky jsou velké, světle žluté rozinky, průsvitné, jemně vrásčité, většinou bez peciček. Název dostaly podle hlavního vývozce – Turecka, kde se vyvážejí z přístavu Smyrna (Izmir); tam se také číslují, přičemž nejnižší číslo značí rozinky nejhorší jakostí. (V Řecku je tomu právě naopak).

   Cibeby jsou velké rozinky s pecičkami, hnědé až tmavohnědé barvy, často slepené cukernatou šťávou z hroznů, mívají tlustou slupku a tužší dužninu; bývají do nich přimíchány drobné rozinky a stopky.
   Čerstvé rozinky jsou vláčné a obsahují asi 55 % výborně stravitelných cukrů. Jsou vhodným koncentrovaným pokrmem, zvláště s ořechy. Kromě cukru se ve výživové hodnotě uplatňují i vitamíny: B1, B2, PP, B6, H, kyselina listová, kyselina pantotenová, inozitol a vitamín A. Vitamínu C je zde ovšem málo.

   Použití rozinek

   Rozinky známe především jako přísadu do pečiva a sladkých nádivek. Přidáváme je do vánoček, mazanců, biskupských chlebíčků, do žemlovek, jablkového závinu apod. Dále do tvarohových i ovocných nádivek, krémů a pomazánek, ovocných omáček, a hlavně do ovocných salátů. Jsou také dobrou přísadou do tzv. „studentských směsí“.
   Na turistických túrách a výletech jsou zdravým mlsáním, které rychle zahání hlad. Jsou totiž sytícím pamlskem – pro vysoký obsah cukrů