V našich gastronomech se objevují ovocné konzervy označené na etiketách Litchi, jiné Longan. Jaké ovoce vlastně obsahují?
Již před válkou se u nás občas prodávaly tzv. čínské švestky, zvláštní orientální ovoce, správně liči (Litchi chinensis). Je to zvláštní, výhradně orientální ovoce. Zralé ovoce připomíná oříšky 2 – 3 cm velké, protože má slupku skořápkovitou, úplně tvrdou. Teprve uvnitř je měkká, šťavnatá dužnina, která zase obsahuje tvrdé semeno. Skořápka „nažek liči“ je červenavá, dužnina bíle až růžově zabarvená. Má vláknitou konzistenci, je velmi sladká (obsahuje až 60 % cukru), jemná, snadno stravitelná, ale na naši chuť trochu mdlá, obsahuje hodně minerálních látek, bílkovin (3 %) a tuku (1,4 %). Dieteticky je zajímavý dosti silný močopudný účin.
Příbuzné ovoce „longan“ se čínsky nazývá long-yen, ve francouzštině „oeil de dragon“, také Němci mu říkají „dračí oči“ (Drachenauge). Pochází z Indie, ale dnes se více pěstuje v Číně. Vlastnostmi a chutí se podobá liči, ale na světovém trhu se hodnotí poněkud méně.