Chebdí

   Plody chebdí jsou k nerozeznání podobné černým bezinkám. Korunku květů má bílou nebo načervenalou, prašníky fialové, květy jsou vonné, listy nepříjemně páchnou. Tato – až 2 m vysoká, statná bylina roste na pasekách, rumištích, návsích i na křovinatých stráních, hojněji však jenom v teplejších místech. Kvete v červnu až v srpnu.
    Černých peckoviček se v dávných dobách používalo jako potopudného a močopudného prostředku. V českých krajích se už nesbírá. Na Slovensku se ročně sebere asi 500 tun tohoto ovoce, kterému se tam říká „chabzda“. Sběr probíhá, až když peckovičky jsou úplně zralé, v září a v říjnu. Plody obsahují kyselinu valerovou, jablečnou a vinnou, mají dosti značný obsah éterických olejů, tříslovin a hořkých látek. Z vitamínů je přítomen zejména antipneumonický (C2), ale také C vitamín v dostatečném množství.
   Plody se musí ihned po sběru zpracovat. Čerstvé se nemají pojídat. Mohou způsobit žaludeční a střevní potíže. Také šťáva má velmi nepříjemný pach, který se dá dobře odstranit při průmyslovém zpracování provětráváním a esterifikací kvasinkami, v domácnosti jen nesnadno. Lépe se využije na ovocný rosol a sirup. Doporučuje se míchat chebdí s červenými bezinkami.
   Průmyslově se využívá antokyanového barviva plodů chebdí pro barvení marmelád, vín (v Rumunsku) a cukrovinek.