Sladko či varenje
Je zvláštní druh ovocného pokrmu, který nahrazuje džem nebo zavařeninu. Je to ovoce povařené v cukru a vlastní šťávě. Výhodou je přirozená vůně i barva tohoto pokrmu, nevýhodou přílišná sladkost. Používá se ho jako přísady do čaje, nebo jako pomazánky na chléb a pečivo.
Na varenje vybíráme ovoce dokonale vyzrálé a dobře vybarvené, šťavnaté a čerstvé. Je dobře, když toto ovoce má rosolovací schopnost. Proto kombinujeme ovoce bohaté na pektiny s ovocem, které špatně rosoluje. Varenje možno připravovat z angreštu, rybízu, malin, jahod, višní, švestek, mirabel, meruněk i broskví.
Na 1 kg ovoce počítáme 80 dkg – 1 kg cukru. Očištěné a přebrané ovoce rozkrájíme na menší kousky, odstraníme nejedlé části. Ovoce zvážíme. Poloviny odváženého cukru použijeme na proslazení ovoce. Ovoce pustí šťávu, přitom cukrem částečně zpevní, takže se po rozvaření uchová v kouscích. Ovoce proslazujeme 24 hodiny, pak je přecedíme. Cukr dáme na kastrol, pokropíme procezenou šťávou a za stálého míchání sváříme „na nit“. Je-li cukr dobře uvařen, poznáme podle toho, že když vezmeme kapku chladnoucí šťávy mezi dva prsty, vytvoří se z cukru nitka. Tohoto stupně dosáhne asi po desetiminutovém vaření. Pak přilijeme ostatní šťávu, přidáme ovoce a vaříme dalších 10 minut, až ovoce zesklovatí a klesne ke dnu. Namísto delšího vaření můžeme varenje vařit o polovinu kratší dobu, ale dva dny za sebou. Tím, že ovoce v cukru odleží, dobře se prosladí.
Při přípravě varenje musíme dát dobrý pozor, abychom ovoce nepřipálili. Celý pokrm dostane pak karamelovou příchuť.