Lískové oříšky


   Líska roste všude v Evropě na stráních, na pokraji lesů, všude tam, kde není příliš sucho nebo příliš mokro a kde má dost slunečního světla. Ráda má společnost habrů, hlohů, dříšťálů a svíd.
   Pro vysokou spotřebu jejich oříšků a jader se dováží pro náš cukrovinkářský a čokoládový průmysl, pro cukrářské výrobny i pro drobný prodej. Hlavním vývozcem oříšků a vyloupaných jader je Turecko, kde lískové oříšky jsou stejně tak burzovním zbožím jako cenné papíry a spekuluje se s nimi.
   Líska rozkvétá většinou až ve věku deseti let, kvete výjimečně již v lednu, obyčejně v březnu, a její oříšky si podržují třepenitou suknici, což je vlastně číška vytvořená srostlými listenci.
   Lískové oříšky se sklízejí trháním v době, kdy se číška již odděluje, jádro je vyvinuto a skořápka se vybarvuje. Po plném vyzrání se dají s keřů střásat. Plody musí ihned po sklizni proschnout. Dokud jsou vlhké, nesmějí se nechat v pytlících, ale rozložíme je nejlépe na síta nebo do tenké vrstvy na suché místo s dostatečným větráním. Kdybychom je špatně usušili, brzy zplesniví a nejsou k užitku.
    Lískové oříšky obsahují až 65 % oleje, 17 % bílkovin, 3 % vlákniny, a mají proto velmi vysokou kalorickou hodnotu (700 cal ve 100 g). Ze 2,5 – 3,5 % obsahu minerálních látek je více než třetina fosfátů. V lískových oříšcích je více vápníku než v mléku. Vitamínu A, B1 a C není mnoho, jen u vitam. A se udávají vyšší hodnoty.   Lískové oříšky jsou těžko stravitelné. Protože představují koncentrovanou výživu, jsou vhodné do výkrmných kúr a pro děti.
   Známkou jakosti oříšku je, že zcela vyplňují skořápku. Nesmí být nažluklá. Nemohou se proto skladovat na světle a v teple, správně se udržují v chladu a v zavřeném obale.

   Použití lískových oříšků

   Strouhané lískové oříšky přidáváme do těsta podobně jako mandle nebo vlašské ořechy. Pro zvláštní typickou chuť je někdy předem mírně pražíme. Pražíme je na ocelové pánvi, nebo na plechu v troubě. Po upražení je promneme v čisté utěrce, tím se i oloupají, sezlátnou a dostanou příjemnou vůni i chuť. Pražené oříšky sekané nadrobno přidáváme i do ovocných salátů a nádivek, sypeme jimi dorty a koláče. Vždy však dbáme, aby oříšky nebyly staré, protože mají vysoký obsah tuku, a proto snadno dostávají nažluklou příchuť