Mandarinky
Mandarinka nedostala svůj název podle čínského císařského hodnostáře – mandarina, nýbrž převzala jej od ostrova Mauritius, který se v řeči domorodců nazývá „Mandara“. V obchodní praxi se často uvádějí pod názvem mandarinka na trh kromě pravých mandarinek i tangeriny, samumy, klementinky, temple, tangelo nebo tangor. Je to celá skupina různých citrusových plodů, které mají vlastnosti mandarince velmi podobné.
Pravé mandarinky mají zploštělý tvar, jejich dužnina nelne ke kůře jako u pomerančů, kůra je uvolněná a snadno ji rukou promáčkneme. Bílá houbovitá osa uprostřed plodu u mandarinek chybí. Dílky dužniny se velmi snadno rozlamují. Plod obsahuje velké množství semen (španělské mandarinky mají např. 25 semen).
Mandarinky mají o něco nižší obsah vitamínu C i P než pomeranče a citrony. Jsou sladší, protože je v nich obsaženo méně kyseliny citronové než v pomerančích. Kůra a bílé pletivo na dílcích obsahuje specifickou hořkou látku nobiletin. Mandarinky přinášejí méně draslíku i vápníku než pomeranč. Přes nižší výživovou hodnotu jsou v době sklizně mandarinky oblíbenější, protože mají lahodnou, sladce kořenitou chuť a jemnou vůni, kdežto pomeranče jsou v té době kyselé.
Na rozdíl od citronů a pomerančů platí u mandarinek zásada, že nejjakostnější a nejchutnější jsou právě největší plody. Ovoce, které má menší obvod než 14 cm, se ani neuvádí do světového obchodu. Jsou velmi choulostivé a ani nemají být v domácnosti skladovány. Ztrácejí aroma a dužnina vysychá. Někdy se mandarinky česají i nedozrálé, avšak musíme vždy mít alespoň na čtvrtině svého povrchu typickou oranžovou barvu. Nazelenalé mandarinky nejsou trvanlivější, naopak rychleji podléhají zkáze.
Mandarinky se pěstují v Řecku, Itálii a ve Španělsku. Do Středomořské oblasti byly přeneseny v roce 1825 z Číny. Jejich pravlast je v severní Číně. Kromě Středomoří se pěstují ještě hojně v Japonsku. Číně, Indii, Jižní Africe, Austrálii, USA, na západoindických ostrovech, v Brazílii, v Argentině a také v SSSR.
Použití mandarinek
Mandarinky jsou především dezertním ovocem. Mohou se však upravit na výborný rychlý kompot, salát, nebo je přidáváme do míchaných salátů. Dílků mandarinek používáme i ke zdobení pohárů nebo dortů připravených s máslovým krémem nebo zdobených šlehanou smetanou.
Z listů a plodů se vyrábí tzv. mandarinkový olej (esence do mandarin), využívaný ve voňavkářství.