Moučníky s ovocem


    Specialistou české i slovenské kuchyně je výběr pečiva, moučníků a zákusků připravovaných z čerstvého nebo i konzervovaného ovoce.
    Ovoce je přidáváno vcelku nebo dělené, ve formě protlaků, zahuštěných pomazánek, nádivek, marmelád nebo povidel. V některých moučnících tvoří nádivku, s kterou se těsto propéká, jiné moučníky se zdobí ovocem a ovocnými nádivkami až po upečení těsta, u mnohých moučníků přidáváme ovoce ve formě omáček, ovocných polev, nebo moučníky ovocem obkládáme a zdobíme. (Ovoce dušené, kompoty, ovoce jen proslazené apod.).
V každém případě ovoce moučná jídla výborně doplňuje, osvěžuje jejich vzhled, vůni i chuť a napomáhá k lepšímu trávení. Ovoce v pečivu i různě kombinujeme – s tvarohovou nebo oříškovou náplní, makovou nádivkou, sněhem z bílků nebo šlehanou smetanou. Ovocných moučníků je v české kuchyni tolik, že by postačily na samostatnou knížku. Každý ze základních druhů moučníků lze pak připravit v mnoha obměnách právě použitím různého druhu ovoce nebo nádivek. Účelem této knížky je upozornit na výběr těch nejlepších, zároveň však ne příliš složitých, kterými můžeme zpestřit náš jídelní lístek.
Připravujeme-li moučník nebo pečivo s ovocem, vybíráme ovoce pěkně vybarvené, zralé, ale ne přezrálé, pevné, chutné a jakostní. Ovoce přebereme, zbavíme nejedlých částí, tj. stopek, okvětí, a pokud možno i pecek a jader.     Ovoce nepereme ve vodě – peckovice nebo jaderné ovoce jen otíráme čistou utěrkou. Velké plody půlíme, jádrové ovoce loupeme, krouháme na plátky nebo krájíme na čtvrtky.
    Peckovice – švestky, meruňky, slívy – krájíme na půlky a každou z nich ještě po jedné straně na několika místech nařízneme, aby na těstě vytvořila vějířek. Lépe přiléhají na těsto a vyplňují plochu koláče. Švestky, meruňky, které dáváme do těsta na knedlíky, odpeckujeme a pecku nahradíme kouskem kostkového cukru, který ovoce zároveň prosladí. Drobné peckovice, třešně, višně, dáváme do těsta i s peckou, protože odpeckováním ztrácejí mnoho šťávy.
    Loupáme-li a dělíme jablka nebo hrušky, dáváme je hned do okyselené vody nebo je balíme do utěrky namočené v octě. Vodu okyselíme octem nebo kyselinou citronovou. Příliš drobné a měkké ovoce, jako jsou jahody, borůvky, brusinky, rybíz, višně, klesá v měkkých těstech (bublaniny, koláče) ke dnu, kde se pak připaluje. Toto ovoce před sypáním na těsto obalujeme v pískovém cukru, hrubé mouce nebo prosáté strouhané housce, nebo koláč poklademe bílou lékárenskou oplatkou. Na tu klademe teprve ovoce.
    Máme-li ovoce příliš šťavnaté – otrhaný rybíz, borůvky, maliny – takže jsou obavy, že by z koláčů stékala při pečení šťáva, prosypeme je piškotovými drobty nebo bílou strouhanou houskou. Krouháme-li jablka na závin, musíme mít ostré nože, jinak se dužnina ovoce roztírá a ztrácí šťávu. Jablka před krouháním celá neloupeme. Postačí, vykrojíme-li jádřinec a odstraníme po obou stranách plátek slupky. Pak při krouhání má každý plátek jen tenký proužek slupky, který se při pečení závinu rozdusí.
    Kyselé ovoce necukrujeme před pečením, ale až po upečení koláče. Lépe ovšem, když na ovoce připravíme některou z drobenek nebo polev, nebo popřípadě povrch moučníku ozdobíme slazeným sněhem nebo krémem. Koláče tím dostávají i lepší vzhled, protože ovoce se po upečení smršťuje a nevypadá na koláči vzhledně.
Ozdobu ovocných koláčů mohou tvořit (rozpočet na 1 plech):

Drobenka na koláče

Tvarohový krém na ovocné koláče

Sněhová pěna na ovocné koláče

Ovocný sníh na koláče

Ovocný koláč z kynutého těsta 

Ovocný koláč z bramborového těsta 

Ovocný koláč ze „zmrzlého“ těsta 

Ovocné koláče překládané (z plundrového těsta)

Ovocný koláč kynutý se žloutkovým krémem 

Ovocný koláč z třeného těsta  

Ovocný koláč třený se strouhanou žemlí 

Ovocný koláč třený s mandlemi 

Ovocný koláč piškotový 

Ovocný koláč mechový 

Ovoce zapečené v piškotovém těstu 

Ovocný koláč drobenkový 

Ovocný koláč z křehkého těsta s mandlovým sněhem 

Ovocný koláč z lineckého těsta 

Citronový koláč (páj) 

Ovocný koláč (pod sklem) 

Ovocný koláč plněný 

Ovocný koláč z ovesných vloček 

Ovocný koláč z rychlého křehkého těsta 

Linecké koláčky s malinami

Křehký koláč s ovocem

Ořechový koláč s ovocným krémem 

Jablka „v županu“

Piškotové rolády s jahodovým sněhem

Košíčky s jahodovou pěnou

Kokosky

Piškotový chlebíček zdobený syrovým ovocem a smetanou

Bublanina z litého kynutého těsta 

Bublanina z piškotového těsta 

Bublanina z třeného těsta 

Bublanina se strouhanou houskou 

Bublanina se škrobovou moučkou 

Bublanina litá 

Bublanina z piškotového těsta 

Bublanina z třeného těsta 

Bublanina se strouhanou houskou 

Bublanina se škrobovou moučkou 

Bublanina litá 

Bublanina tvarohová 

Závin s jablky

Závin válený

Závin tažený s čokoládovou nádivkou a ovocem

Závin z lístkového těsta

Závin křehký, máslový

Závin kynutý, máslový

Závin ze zmrzlého těsta

Závin z brambor

Žemlovka jablková

Žemlovka z osmažených žemlí

Žemlovka piškotová 

Žemlovka jablečná s pomerančovou šťávou 

Žemlovka višňová s mandlemi

Žemlovka švestková s ořechy

Palačinky s ovocem

Meruňky zapečené v těstě