Uskladnění ovoce v domácnosti


   S výjimkou jablek, hrušek a snad ořechů ovoce doma dlouho neuskladňujeme. Čím déle po sklizni, tím je ostatní ovoce horší kvality, ztrácí na vůni, chuti i vitamínových hodnotách. Při krátkodobém uložení v domácnosti vyžaduje každý druh ovoce jiný postup; stručné pokyny nalezne čtenář v „Malém ovocném slovníku“.
   Pro skladování jablek a hrušek, zejména z domácích zahrádek, je vhodné buď si zřídit v chladné, větrané místnosti polici, nebo je ukládat na lískách ve sklepě. Aby však skladování bylo úspěšné a jablka a hrušky si uchovaly své výborné vlastnosti, je nutné dodržovat tato pravidla:
   1. Sklípek na ovoce musí být chladný, temný, ne příliš suchý, ale nesmí v něm být ani příliš mokro.
   2. Ovoce nesnáší jakékoliv cizí vůně, snadno je přijímá a ztrácí své přirozené aroma; nehodí se proto je ukládat společně s brambory, kořenovou zeleninou, cibulí, zejména je však nepřípustné skladovat ovoce v blízkosti páchnoucích látek jako jsou různé hořlaviny.
   3. Plody opatrně, ručně přebereme a vyloučíme ty, které jsou poškozeny, mají pomačkanou slupku, ulomenou slupku nebo jsou červivé. Na jedné lísce máme vždy jen jednu odrůdu. Nemusíme-li, nedáváme plody zbytečně do vrstev; nejvýše 3 vrstvy na sebe.
   4. Ani jablka, ani jiné plody se nesmějí před skladováním mýt nebo leštit, ztrácejí tím svou ochrannou vrstvičku! Balit každý jednotlivý plod má jen význam v tom, že se zabraňuje šíření plísně. Podstatný přímý vliv na prodloužení trvanlivosti balení nemá.
   5. Většina druhů ovoce vyžaduje optimální skladovací teplotu + 3 °C a relativní vlhkost ovzduší okolo 85 %. Ořechy nelze skladovat s ostatním měkkým ovocem, vyžadují naprosté sucho, jinak snadno plesniví. Tropické ovoce (banány, ananasy) naprosto nesnášejí nízké teploty, vydrží delší dobu jen v poměrném teple (+ 10 až + 14 °C). Také grapefruity se skladují při teplotě + 6 °C.
   6. Jestliže ponecháme zralé plody ve svém „domácím skladě“ mezi nedozrálými, urychluje se tím dozrání ostatních, protože zrající ovoce vytváří etylén podporující zrání; má-li proto ovoce dlouho vydržet, musíme zralé (a samozřejmě také plesnivějící) plody neprodleně odebírat.
    7. Ovocný sklípek udržujeme v naprosté čistotě. Po vyskladnění ovoce se důkladně vyvětrá, nechá vyschnout, potom se stěny, podlaha i lísky důkladně očistí. Před uložením nového ovoce sklep čerstvě vybílíme a do vápna přidáme 1 % modré skalice jako asanační prostředek. Vlhkost můžeme ve sklípku dobře udržovat tím, že pod rošt, na němž máme nastavěné lísky, rozložíme trochu mechu; musíme jej však občas zavlhčit, jinak vyschne a odumře.
   Taková malá ovocná zásobárna v domech, kde jsou vhodné sklepní místnosti bez vedení dálkového nebo ústředního topení, umožní, abychom v zimním období měli doma jablka a hrušky v mnoha nejrůznějších odrůdách, které mají různý tvar, barvu, vůni, chuť a v různé dobře zrají. Můžeme pak podat ovoce každý den v bohatém výběru a nikomu se nepřejí.