Brusinky


   Brusinka neboli brusnice je horská rostlina studenějšího a subarktického pásma. V Grónsku roste ještě na 75° 59´ s. š. Je rozšířena na severu Evropy, Asie i Ameriky. Vytváří 1 – 3 dm vysoký, hustý, neopadavý keřík (zelené lístky zůstávají na větvičce 3 roky). Kvete v květnu až v červenci, plody dozrávají k česání v srpnu až počátkem září. Sběr trvá každoročně asi 6 týdnů.
   Na rozdíl od borůvky nedožívá keřík brusnice tak velkého stáří: u nás průměrně 5 – 7 let, nejvýše 10 – 13 let. Brusnice kvete zpravidla dvakrát do roka, poprvé na jaře a podruhé v polovině léta, kdy plody z prvního odkvětu již téměř zrají. Brusinky z druhého květu, sbírané pozdě na podzim, jsou větší a mnohem chutnější.
   Bobule brusinek, zprvu zelené, později bílé, až v plné zralosti korálově červené, se sbírají za suchého počasí, v době, kdy již přešla růžová barva, a plody začínají červenat. U stonku mají být plody již celé červené. Zelené plody po utržení nikdy nedozrají a bílé sice mohou při uložení na lískách doma zrůžovět, ale mají pak hořkou příchuť. Vybarvují se při uložení ve tmě (např. ve sklepě), musí však být rozloženy v tenké vrstvě. Uměle dozrálé brusnice jsou vždy méně jakostní.
   Brusinky obsahují více kyselin a méně cukru než borůvka. Jejich bobule mají samy tolik kyseliny benzoové, kolik je jí třeba pro zavařování, proto se kompotované nekazí. Červenou barvu jim dodává idein. Důležitou látkou v brusinkách je arbutin, který se štěpí na cukr a hydrochinon, jenž dezinfikuje močové cesty. Někdy dokonce po požití většího množství brusinek se zbarví moč působením hydrochinonu černozeleně, avšak jde o zcela neškodný úkaz. Na rozdíl od většiny druhů ovoce mají brusinky velký přebytek kyselinotvorných látek; jsou proto zakázány při všech zánětlivých chorobách zažívacích ústrojí, ledvin, jater, žlučovodů, močovodů a při překyselení. Lze jich využít v dietě dráždivé.
   Vitamínová hodnota brusinek není velká. Obsah vitamínu C je přibližně stejný jako u jablek, karoténu je více než u borůvek.

   Použití brusinek

   Pro kyselou a trpce kořenitou chuť se brusnice nehodí pro požívání v čerstvém stavu. Avšak zavařené s cukrem se v kuchyni a na našem stole výborně využijí na oblíbený kompot. Podáváme ho především ke zvěřině a pečením z hovězího masa. Zdobíme jím však i koláče, pečivo, přidáváme jej do různých pěn, krémů i smetanových omáček a do šlehačkových pohárů. Z brusinek je i výborná nádivka s tvarohem do křehkých koláčů.