Melouny


   Melouny se u nás řadí spíše do zeleniny. Využívá se jich však jako ovoce, a proto se o nich zmíníme v souvislosti s ostatním ovocem. Jsou dva druhy melounů: meloun vodní a meloun pravý. Každý z nich je plodem zcela rozdílné rostliny.
   Meloun pravý neboli dýni dělíme do tří skupin: Kantalupy jsou velké, kulovité, na povrchu brázdité melouny, často s tlustou hrbolatou kůrou, různě zbarvenou a s oranžově sladkou dužninou. Melouny síťkované jsou jednobarevné melouny bez rýh, menší než kantalupy, se síťovaně vybarvenou kůrou. Melouny maltézské jsou vejčité melouny bez rýh i bez síťování, se zelenavě bílou dužninou.
   Meloun vodní neboli lubenice dává velké kulovité nebo eliptické plody tmavozelené barvy s tmavočervenou, vodnatou a sladkou dužninou.
   Vodní melouny pocházejí z Afriky a jejich pěstování v Evropě je mladšího data než melounů pravých (od XVI. století). U nás se začaly pěstovat na Slovensku a jejich konzum v českých krajích se rozšířil až po první světové válce.  Dosud se však velká množství dováží, zejména z Rumunska a Bulharska. V SSSR se pěstuje zvláštní typ vodního melounu na kandování, zužitkuje se i s kůrou.
   Meloun pravý pochází z jihozápadní Asie, z Indie, a již Egypťané, Řekové a Římané znali několik jeho odrůd. Dnes již jich je ve světě přes 200. Do Evropy se rozšířilo jeho pěstování z Malé Asie. Naši spotřebitelé většinou dávají přednost melounu vodnímu, ač pravý meloun je výživnější než vodní. Obsahuje asi 5 % cukru, 1 % bílkovin, 0,5 % tuku, kyselinu citronovou a také něco málo vitamínu C. Vodní meloun je na tyto látky chudší, avšak má vynikající občerstvující účinek.
   Zralost vodních melounů se neprojevuje změnou barvy slupky ani vůní, ale poznává se jen podle lesklého povrchu, scvrkání stopky a především podle toho, že při poklepu vydávají plody dutý zvuk. Dozrání pravého melounu se pozná podle vůně, méně dobře podle barvy slupky.

   Použití melounu

   Při krájení melounů je bezpodmínečně nutné meloun – tak jako jiné ovoce – řádně umytý, a dokonce lépe než třeba jablko. Krájení neumytých a nečistých melounů je nehygienické a může způsobit náhlé břišní onemocnění. Jsou oblíbeným dezertem v horkých dnech pozdního léta. Podáváme je s cukrem, popřípadě i zakapané citronem, likérem nebo pálenkou. Řezy melounu přidáváme i jako součást pestrých ovocných salátů.