Kokosový ořech


   Na Ceylonu je 60 milionů kokosových palem, na Filipínách 15 milionů, velký počet se jich pěstuje také v Indonésii. Rostou do výšky 25 m a nejstarší mají 75 let. Po deseti letech růstu se z nich sklízí až 120 ořechů, kterým trvá plných 400 dní od květu k vyzrání. Přibližně jeden z desetiticís sklizených ořechů může obsahovat proslulou kokosovou perlu, která se vyvíjí z vápenatých substancí v dírce, kudy obvykle proniká jeden ze tří klíčků semene, jímž je ve skutečnosti kokosový ořech. Kokosová perla je bílá, zářivá, velká jako hrách a cennější než briliant též velikosti. Kokosová palma vyžaduje slanou vodu.
   Kokosové ořechy jsou kulovité, 10 až 20 cm velké, tupě kuželovité směrem ke klíčku. Tenká skořápka osemení je velmi tvrdá, přiléhá těsně k jádru, které je vláknité, bílé, silně olejnaté. Uvnitř je dutina zadržující kokosové mléko, sladkou mlékovitou tekutinu. Někdy kokosové ořechy chutnají mýdlovitě, když už je mléko vyschlé. Dělená sušená jádra, která jsou surovinou pro výrobu cenného kokosového tuku, se nazývají kopra.
   V dužnině je asi 36 – 67 % tuku, 5 – 8 % bílkovin, 8 % cukru, jen málo vitamínu c, hodně inozitolu. V mléce není žádný tuk, jen 6 % glycidů a 0,5 % bílkovin. Ze zkvašeného mléka se připravuje nápoj arak. Mléko i kokosový olej jsou mírně projímavé.
   Ořech se správně otvírá tak, že se do jednoho ze tří oček ořechu vrazí hřebík a nechá se vzniklým otvorem vytéci mléko. Potom vezmeme kokos do levé ruky a kladívkem rozbijeme skořápku. Pozor: po vytečení mléka kokos rychle zplesniví!

   Použití kokosového ořechu

   Strouhaný a částečně sušený kokosový ořech se prodává jako strouhaná kokosová moučka. Do obchodu přichází ve dvou druzích, hrubě mletá a jemně mletá. Upotřebí se v čokoládovém průmyslu a v kuchyni na pečení kokosek a různých moučníků.