Cenné minerální látky a mikroelementy v ovoci

   Minerální soli obsažené v ovoci jsou nepostradatelné pro zdraví člověka. Poskytují nejen důležité stavební součásti v době růstu mladého organismu, ale pomáhají i obnovovat základní tělesné substance. Ovoce je se svými solemi důležitou zásobárnou alkalických minerálních látek, které spolu se zeleninou a mlékem pomáhají udržovat relativní rovnováhu proti všem ostatním potravinám zanechávajícím v těle kyselé zbytky. V těle člověka, který váží 70 kg, je obsaženo asi 3 kg anorganických solí.


KALORICKÁ HODNOTA OVOCE

 

   Nejdůležitějšími minerálními látkami v ovoci jsou draslík, vápník, fosfor, hořčík, železo, sodík a mangan. Ovoce ve stravě právě vlivem mimořádně příznivého poměru minerálních solí (vysoký obsah draslíku, který např. u černého rybízu stonásobně převyšuje sodík) zbavuje tělo zbytečně nahromaděné vody a ulehčuje činnost jeho orgánům. Podrobně jsme se zabývali minerálními látkami v předcházející knize o zelenině*Klimentová-Štampach: Zelenina v kuchyni, Práce 1959), takže zbývá jen doplnit, že ovoce obsahuje i mnohé stopové prvky, z nichž bor, nezbytný pro ovocné stromy, se sice pro lidský organismus za významný nepovažuje, zato však měď a kobalt se spolu s železem účastní na tvorbě lidské krve; jod, bohatě obsažený v citronech, je nutný k tvorbě hormonu štítné žlázy; zinek se spotřebovává žlázami s vnitřní sekrecí na inzulín a podporuje vnitřní sekreci.

   I vůně a barva ovoce jsou cenné pro zdravou výživu!

   Různé kraje, kde se ovoce pěstuje, dodávají plodům rozličné osobité vlastnosti. Jablka z podhorských oblastí mají křehčí dužninu, ze slunných poloh, ale i česaná z vnější části koruny, mají bohatší vybarvení. U jiných potravin není takové přebohaté palety barev a tvarů, takového rejstříku lákavých vůní od intimní vůně jablka přes krásné lesní vůně malin a jahod k omamné vůni ananasu a „parfému“ kdoule. Některé druhy obsahují vonné látky v dosti značném podílu (např. pomeranče 1,2 – 2,1 % silic, citrony 1,5 – 2 %), většinou však jde jen o nepatrná množství; vonné láky charakterizující jablko činí v něm jen 0,0007 až 0,0013 %, v broskvích 0,0007 – 0,0008 %. A přece tak nepatrné látkové složky, jako jsou barviva a vonné silice, jsou moderní vědou o výživě hodnoceny vysoko, protože jsou součástí kultury stolu člověka a bez nich by nebylo ani chuti k jídlu, která povzbuzuje tvorbu trávicích šťáv, a tím příznivě ovlivňuje proces zažívání. Mnohá barviva ovocných plodů jsou pak skutečně léčivými látkami, jak se čtenář dočte třeba o borůvkách a jiných lesních plodech.

Co tedy poskytuje ovoce modernímu člověku?

   Ovoce dává tělesnou i duševní svěžest, zajišťuje odolnost proti infekčním chorobám, pomáhá vytvářet krásu štíhlé postavy a zdravých zubů. Zralý šťavnatý plod nádherné barvy a vůně, čerstvě utržený ze stromu a keře – což nenabízí požitek, který předčí cigaretu nebo sklenku alkoholického nápoje?