Džemy

   Džemy jsou rosolovité zavařeniny, připravené z částečně prolisovaného a částečně na kousky nakrájeného ovoce, svařeného s cukrem. Na džemy vybíráme ovoce bohaté na pektiny, jako jsou rybíz, angrešt, jablka. Připravujeme-li džem z ostatních druhů ovoce (maliny, meruňky, jahody, višně) přidáváme želírovací prostředky nebo šťávu z rybízu nebo jablek.
   Polovinu z odváženého ovoce rozvaříme a prolisujeme, druhou polovinu ovoce nakrájíme na kousky. Džem vaříme vždy po menších dávkách, nejvýše po jednom kilogramu ovoce. Na toto množství přidáváme 50 – 60 dkg cukru, podle druhu a zralosti ovoce.
   Prolisované ovoce asi 20 minut odpařujeme, přidáme odvážený cukr, a když se rozpustí a měl houstne, přidáme ovoce v kouscích. Svařujeme dále, až se na povrchu ovocné kaše tvoří bubliny. Džem houstne a ovocná měl odpadává z vařečky v kouscích.
    Džem lijeme do menších sklenic a po vychladnutí povazujeme.
    Připravujeme-li džem s tekutým pektinovým přípravkem (Petosa), dáváme na 1 kg odvážené ovocné měli 1 kg cukru a 10 – 15 dkg pektinového sirupu (Petosa). Na přezrálé ovoce musíme dát více pektinového sirupu. Dále přidáme šťávu z 1 citronu nebo na hrot nože práškové kyseliny citronové.
   Polovinu zavařeného, prolisovaného ovoce smícháme s polovinou odváženého cukru, uvedeme do varu a vaříme prudce za stálého míchání 3 minuty. Pak přidáme druhou polovinu ovoce nakrájeného na kousky a druhou polovinu cukru. Když se začne ovoce vařit, počítáme 7 minut varu. Pak najednou vlijeme pektinový přípravek a přidáme citronovou šťávu. Dobře zamícháme, prohřejeme, ale jak se ovoce začne vařit, hned džem odstavíme a po částečném prochladnutí plníme do menších, asi půlkulových sklenic.
   Džemů používáme k snídani a přesnídávce k mazání na pečivo a chléb, na jemné vařené nebo pečené moučníky, kaše, vyrábíme z nich polévky, omáčky, polevy apod. Do těsta na buchty, koláče se nehodí, protože teplem řídne a z těsta vytéká.