Ananas


   Mezi jižními plody není ovoce, které by vynikalo nad ananas ušlechtilejší harmonií sladkosti i kyselosti a mělo tak opojnou vůni. Srůstem 100 bobulí, zdužnatělých listenů a středního vřetena květenství vytváří jej mnohaletá jednoděložná bylina, ananasovník chocholatý, který se pěstuje na slunečných plantážích západoindických ostrovů, ve střední a jižní Americe, v Číně, v Malajsku a v jižní a v západní Africe. V Evropě má význam jen produkce na Krymu a na Azorských a Kanárských ostrovech. Do ČSSR se ananas dováží hlavně z Guineje a Kuby, v konzervách z čínské lidové republiky.
   Planý ananasovník roste dosud v Paraguaji a v Brazílii, které jsou jeho pravlastí. Objevil jej Kolumbus v roce 1493 na Guadeloupu. Světové centrum dnešního pěstování ananasu je však na Havajských ostrovech, na které připadá polovina světové sklizně. Nedaleko havajského přístavního města Honolulu leží hlavní město „ananasového světa“ Wahiawa, kde pitná voda pramenů v parcích navštěvovaných turisty je uměle obohacována chlazenou a ananasovou šťávou.
   Nepravý plod ananasovníku se podobá veliké zlatooranžové šišce s růžicí vztyčených ostře zubatých listů na vrcholku, z níž je možné jako ze sazenice vypěstovat novou rostlinu. Dužnina je velmi šťavnatá (85 % vody), obsahuje 8 až 16 % cukrů, přes 2 % kyselin (hlavně citronové), 0,4 dusíkatých látek, 0,4 % vlákniny a 0,5 % minerálních látek; z nich nejdůležitější je bohatství manganu, jehož obsahuje 120 – 135 mg v 1 kg. Má mnohé fermenty, na prvém místě bromelin s proteolytickým účinkem podobným papainu, avšak jen v čerstvém, nikoli v konzervovaném stavu. V dávce 200 g nalačno má lehký projímavý účinek. Bohatství chladivé a občerstvující šťávy se využívá při horečnatých stavech a nemocech z nachlazení. Čerstvý ananas, podaný jako dezert po těžko stravitelných pečeních, velmi dobře pomáhá při trávení. Z vitamínů dodává ananas hlavně A a B, vitamínu C obsahuje přibližně tolik jako naše jahody nebo meruňky.
   Ananas, nazývaný královnou jižních plodů, je poměrně drahým ovocem na našem trhu. Proto kupující vyhledávají hlavně menší plody, vážící okolo 1 kg; avšak v zimě naopak jsou nejjakostnější plody o váze 1,5 – 2,0 kg, které jsou nejlépe vyvinuty a ve správném stupni zralosti. Ananas je nesmírně citlivé ovoce, nesnáší uložení při teplotě nižší než + 9 °C a musí vždy být podložen dřevitou vlnou, aby se neomačkal; rychle vadne, za jediný týden ztratí plod na váze asi 10 %. Zralý plod má jiskrně oranžovou barvu, bledé plody nejsou tak hodnotné. Na řezu má mít sytou žlutou barvu bez bílých vláken, která jsou dřevnatá. Hnědavé skvrny a slabé aroma jsou známkou zachlazení plodu, který pak rychle podléhá zkáze.
   V domácnosti skladujeme ananas výhradně zavěšený za listovou růžičku, v teplé místnosti. Při teplotách nad 14 °C však ananas pokračuje ve zrání a delším uložením ztrácí na hodnotě stejně jako při skladování v chladnu.
Velmi oblíben je u nás sterilizovaný ananasový kompot v plechovkách. Konzervy obsahují 30 – 50 % cukru. Nejjakostnější je ve formě kruhovitých kotoučků bez střední dřevnaté části, avšak oblíbeny jsou i tzv. tidbits – kompot v kouscích. Jedna librová konzerva odpovídá přibližně kilogramu čerstvého ovoce. Kromě dováženého kompotu vyrábí se u nás ananasová pribinka a ananasová šťáva (mošt).
Jak podáváme čerstvý ananas? Při loupání musíme postupovat vždy tak, aby plod neztratil příliš mnoho šťávy a abychom jej nepomačkali. Ostrým nerezovým nožíkem odřízneme nejprve pichlavou „kštici“ a pak opatrně podélně nařízneme slupku. Jestliže podáváme ananas v kouscích, rozřízneme jej nejprve podélně na čtvrtky, při řezání kotoučků jej loupeme postupně, ve spirále, kotoučky se tak lépe krájejí.

   Použití ananasu

Čerstvý ananas se na našem trhu objevuje stále častěji. Podává se zdobený smetanou nebo ještě zakapaný rumem. Velmi často upotřebíme v kuchyni ananasový kompot. Připravujeme z něho výborný ovocný salát ve směsi s jinými druhy ovoce nebo i se zeleninou. Hodí se na přípravu jemné polévky, dobře doplňuje studené pudinky a krémy, podáváme ho s piškoty a šlehanou smetanou jako dezert a využíváme i na přípravu jemných moučníků – dortů, koláčů a řezů. Ananasové dílky poléváme i čokoládu. Správné je však ananas ani ananasový kompot nikdy nepéci ani neohřívat, aby neztratil jemnou aromatickou chuť. Nejoblíbenější je vychlazený ananasový kompot se šlehanou smetanou.