Lesní jahody


   Lesní jahody jsou nepravé plody tří druhů evropských jahodníků: jahodníku obecného, trávnice a truskavce. „Nepravé“ proto, že jejich souplodí vlastně jen plod napodobují. Plodem jsou nažky, ale ovocem zdužnatělá lůžka.
Na travnatých, světlých místech roste u nás nejhojněji jahodník, kvetoucí od dubna někdy až do září, s malými červenými, lehce opadavými jahodami. Z jednoho jeho výhonu, i přes 2 m dlouhého, mohou vyrůst v jednom roce ještě 3 až 4 sesterské rostlinky. Dosti často kvete u nás dvakrát do roka, ale druhé plody dozrají jen, když podzim je mimořádně teplý.
   Na výslunných stráních, na suchých travnatých místech v lesích roste trávnice, jejíž jahody jsou kulovité nebo vejčité, ke stopce zúžené do krčku, bílé i ve zralosti, na špičce červené. Nejsou lesklé. Zatímco u jahodníku se zralá jahoda při sběru sama odděluje, trávnice se často utrhnou i s číškou a se stopkou.
   Truskavec má květní stonek výrazně vyšší než okolní listy a vytváří vyšší rostlinu, plazivé výhonky jsou však na rozdíl od jahodníku úplně krátké. Jeho jahody jsou žlutozelené, málokdy červené, většinou zatvrdlé a nehezké, špatně se sbírají. Roste ve světlých lesích a v křovinách, ale má raději stín a vlhko.
   Lesní jahody se sbíraly již v době předhistorické, avšak z evropských jahodníků dnešní jahody v zahrádkách nepocházejí. Jsou bohatší na vitamíny než zahradní, vitamínu C obsahují často dvakrát tolik než pomeranč, mají více silic, z kyselin nutno upozornit na šťavelovou; proto je pojídání lesních jahod se smetanou, šlehačkou nebo mlékem velmi vhodné, kyselina šťavelová se tím totiž váže a nemůže škodit. Podle některých badatelů obsahují lesní jahody i volnou kyselinu salicylovou, měly by proto protirevmatický účin. Jsou močopudné, někdy doporučované při písku v moči, a někdo jim připisuje i účinek sedativa, takže by byly vhodné pro nervózní lidi.   Hlavní podstatou chuti jsou však cukry. Stejně jako u zahradních jahod, může někdo i po nich dostat alergickou kopřivku. Zajímavé je, že těmto kopřivkám se dá většinou zabránit tím, že se v době sběru lesních jahod dětem dá na svačinu chléb se včelím medem. Z minerálních látek stojí za zmínku vysoká přítomnost železa.
   Lesní jahody se mají sbírat časně ráno, dokud nejsou prohřáté, a tím i vysušené sluncem. Jsou pak šťavnatější a voňavější. Skladování nesnesou a mají se spotřebovat nejpozději do druhého dne po sběru.

   Použití jahod

   Sušené listy a květy jahodníku, obyčejně fermentované, dávají dobrou náhražku čaje. Obsahují hodně tříslovin.
Lesní jahody jíme nejraději čerstvě nasbírané, pocukrované, popřípadě zalité hustou smetanou. Se smetanou tvoří oblíbenou omáčku na palačinky, lívance nebo trhanec. Jinak je třeme s cukrem a syrovými bílky na oblíbený jahodový sníh. Zdobíme jimi hotové pečivo a dorty (košíčky se smetanou). K zavařování se nehodí, jsou hořké.